Realizujemy wnioski NFZ! Zrealizuj dofinansowanie bez wychodzenia z domu!
Zaloguj się

Zapytanie o wycenę / proformę

Nowy koszyk 0

Sway-back współczesna wada postawy

Sway-back współczesna wada  postawy

Sway-back to jedna z częściej obserwowanych współcześnie wad postawy ciała, dotycząca coraz młodszych grup wiekowych. Charakteryzuje się pogłębieniem lordozy lędźwiowej i pogłębieniem kifozy piersiowej, czemu towarzyszą także inne, negatywne zmiany w sylwetce. Taka postawa wymaga pilnej rehabilitacji.

Sway-back – jak wygląda?

Postawa sway-back wyróżnia się przede wszystkim pogłębieniem lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej, z czym wiąże się osłabienie mięśni brzucha, mięśni zginaczy stawów biodrowych oraz prostowników odcinka piersiowego grzbietu. Przykurczone są z kolei mięśnie prostowniki odcinka lędźwiowego grzbietu oraz mięśnie kulszowo-goleniowe i mięśnie pośladkowe. Jednak mimo swojego przykurczenia są one bardzo słabe, niezdolne do pełnienia swojej funkcji. W postawie ciała zaobserwować można również przodopochylenie miednicy, opadnięcie klatki piersiowej, wysunięcie głowy do przodu oraz zablokowanie stawów kolanowych w przeproście.

Wada postawy sway-back ma wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą one wiązać się właśnie z nieprawidłową postawą ciała.

Sway-back – objawy

Osoby z sylwetką sway-back często skarżą się na wystający brzuch, szukając metod na schudnięcie. Niesłusznie, ponieważ przyjęcie prawidłowej postawy ciała często niweluje problem wystającego brzucha. Okazuje się, że poziom tkanki tłuszczowej jest prawidłowy, a mięśnie wymagają jedynie wzmocnienia. Nierzadko pojawiają się dolegliwości takie jak:

  • bóle głowy, ból karku i ból barków;
  • uczucie napięcia w całym ciele, zwłaszcza w okolicy pleców i nóg;
  • sztywność szyi i ograniczony zakres ruchomości szyi;
  • niemożność wykonania skłonu, w przebiegu którego sięga się palcami rąk do podłoża na prostych nogach;
  • osłabienie siły mięśniowej w obrębie kończyn górnych i brzucha;
  • ograniczenie ruchomości klatki piersiowej, co powoduje problemy z oddychaniem, szybszą męczliwość i pogorszenie wydolności;
  • częste bóle pleców i tendencja do rwy kulszowej;
  • zaburzenia trawienia i bóle brzucha;
  • obniżenie łuków podłużnych stóp;
  • bóle w pachwinach i bóle kolan w związku z ich nadmiernym obciążaniem;
  • częste skurcze łydek.

Co ciekawe, przy sway-back obserwuje się tak niską wydolność mięśni brzucha, że nie są one w stanie dłużej utrzymać prawidłową, świadomie przyjętą postawę ciała. Uważa się wręcz, że mięsień poprzeczny brzucha nie wykorzystuje nawet 50% swojej możliwej siły. W przypadku kobiet następczym problemem może być znaczne osłabienie mięśni dna miednicy i nietrzymanie moczu.

Przyczyny sway-back

Ta wada postawy to funkcjonalne zaburzenie. Oznacza to, że nie wiąże się ze stanami patologicznymi występującymi w obrębie ciała, lecz ma związek z nieprawidłowymi napięciami i zaburzeniem integralności napięcia mięśni. Rozwija się na tle długotrwale przyjmowanych, błędnych pozycji, co można zaobserwować np. u pracowników linii produkcyjnych lub osób wiele godzin dziennie spędzających przed komputerem czy telewizorem. Ciało dostosowuje się do nowej sytuacji, a postawa ciała utrwala się w taką, w której człowiek funkcjonuje na co dzień.

Sway-back – rehabilitacja

Jedynym sposobem na wypracowanie prawidłowej postawy ciała i pozbycie się sway back jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja, bazująca głównie na systematycznie wykonywanych indywidualnie dobranych ćwiczeniach. W pracy warto co 30 minut wykonywać krótką przerwę, aby rozciągnąć mięśnie i dać im odpocząć. Codziennie po pracy należy natomiast wykonywać zestaw ćwiczeń przepisany przez fizjoterapeutę. Należy skupiać się na wzmacnianiu mięśni brzucha, mięśni czworogłowych uda, a także wielu innych mięśni posturalnych odpowiadających za prawidłową sylwetkę. Bardzo dobrze sprawdzają się również  treningi funkcjonalne.